PREDAVANJE: „Zaostavština Georgija Ugrišića, primer muzealizacije jedne porodične istorije“

Novo predavanje iz ciklusa „Darodavci novosadskih muzeja“ održaće se u utorak, 19. jula, u prostoru Zbirke strane umetnosti. Kroz prikaz jedne od zaostavština koja se nalazi u sastavu fonda Odeljenja za kulturnu istoriju Muzeja grada Novog Sada, a koju čine pretežno lična dokumenta i fotografije, etnolog-antropolog Ivana Jovanović-Gudurić, dočaraće značaj ovakve vrste građe u muzejskom kontekstu.
Protojerej Georgije Ugrišić (1893-1976) bio je sekretar crkvenog suda Eparhije bačke i blizak saradnik episkopa Irineja Ćirića. Pored dokumenata koji ilustruju njegovo poreklo, obrazovanje i rad, zaostavštinu čine i dokumenta kroz koja je moguće pratiti važne događaje u životu njegove supruge Katice i ćerke Ivane. Na taj način, lični predmeti, muzeološki obrađeni, daju mogućnost sagledavanje šireg društveno-istorijskog konteksta u kojem je živela jedna građanska porodica u Novom Sadu u prvoj polovini 20. veka.
Predavanje će početi u 19 časova, a ulaz je slobodan.

Muzej grada Novog Sada © 2021.