ПРЕДАВАЊЕ: „Заоставштина Георгија Угришића, пример музеализације једне породичне историје“

Ново предавање из циклуса „Дародавци новосадских музеја“ одржаће се у уторак, 19. јула, у простору Збирке стране уметности. Кроз приказ једне од заоставштина која се налази у саставу фонда Одељења за културну историју Музеја града Новог Сада, а коју чине претежно лична документа и фотографије, етнолог-антрополог Ивана Јовановић-Гудурић, дочараће значај овакве врсте грађе у музејском контексту.

Протојереј  Георгије Угришић (1893-1976) био је секретар црквеног суда Епархије бачке и близак сарадник епископа Иринеја Ћирића. Поред докумената који илуструју његово порекло, образовање и рад, заоставштину чине и документа кроз која је могуће пратити важне догађаје у животу његове супруге Катице и ћерке Иване. На тај начин, лични предмети, музеолошки обрађени, дају могућност сагледавање ширег друштвено-историјског контекста у којем је живела једна грађанска породица у Новом Саду у првој половини 20. века.

Предавање ће почети у 19 часова, а улаз је слободан.