PREDAVANJE: DARODAVCI MATICE SRPSKE I MUZEJA MATICE SRPSKE 1841-1947.

U okviru ciklusa predavanja „Darodavci novosadskih muzeja“, koji se svakog utorka održava u prostoru Zbirke strane umetnosti (Dunavska 29), javnost će imati prilike da 26. jula prisustvuje predavanju mr Dragojle Živanov, muzejskom savetniku Galerije Matice srpske.
Svojim izlaganjem pod nazivom „Darodavci Matice srpske i Muzeja Matice srpske 1841-1947“ D. Živanov će upoznati prisutne sa dugom istorijom darivanja najstarijoj književnoj, kulturnoj i naučnoj instituciji srpskog naroda. Ideja osnivanja „Serbsko–narodne zbirke ili Muzeuma” začeta je u Matici srpskoj zahvaljujući zaveštanju Save Tekelije čiji je plemeniti gest postao uzor za kasnije brojne darodavce iz svih redova i staleža građanstva, posebno nakon 1864. godine, kada je Matica srpska preseljena u Novi Sad. Praksa darivanja je nastavljena i u 20. veku, naročito nakon osnivanja Muzeja Matice srpske 1933. godine. Zahvaljujući uspešnom radu prvog upravnika Muzeja Franje Malina, brojni darodavci su svojim poklonima obogatili umetnički fond te kulturne institucije. Muzej Matice srpske se 1947. godine transformisao u Galeriju Matice srpske čije su zbirke postale nezaobilazne u proučavanju i vrednovanju srpske istorije umetnosti od 18 do 20. veka.
Predavanje počinje u 19 časova, a ulaz je slobodan.

Muzej grada Novog Sada © 2024.