ПРЕДАВАЊЕ: ДАРОДАВЦИ МАТИЦЕ СРПСКЕ И МУЗЕЈА МАТИЦЕ СРПСКЕ 1841-1947.

У оквиру циклуса предавања „Дародавци новосадских музеја“, који се сваког уторка одржава у простору Збирке стране уметности (Дунавска 29), јавност ће имати прилике да 26. јула присуствује предавању мр Драгојле Живанов, музејском саветнику Галерије Матице српске.

Својим излагањем под називом „Дародавци Матице српске и Музеја Матице српске 1841-1947“ Д. Живанов ће упознати присутне са дугом историјом даривања најстаријој књижевној, културној и научној институцији српског народа. Идеја оснивања „Сербско–народне збирке или Музеума” зачета је у Матици српској захваљујући завештању Саве Текелије чији је племенити гест постао узор за касније бројне дародавце из свих редова и сталежа грађанства, посебно након 1864. године, када је Матица српска пресељена у Нови Сад. Пракса даривања је настављена и у 20. веку, нарочито након оснивања Музеја Матице српске 1933. године. Захваљујући успешном раду првог управника Музеја Фрање Малина,  бројни дародавци су својим поклонима обогатили уметнички фонд те културне институције. Музеј Матице српске се 1947. године трансформисао у Галерију Матице српске чије су збирке постале незаобилазне у проучавању и вредновању српске историје уметности од 18 до 20. века.

Предавање почиње у 19 часова, а улаз је слободан.

Музеј града Новог Сада © 2024.