Izložba: „Savka Subotić – narodna majka“

Stranice novosadske istorije ispunjene su radom brojnih znamenitih ličnosti u različitim oblastima. Među njima je bilo malo žena, naročito do polovine 20. veka. Jedna od njih jeste Savka Subotić. Ove godine navršava se sto godina od njenog upokojenja, a to se desilo baš na dan prisajedinjenja Srpskog Vojvodstva Kraljevini Srbiji, 25. novembra 1918. godine.

Muzej grada Novog Sada, prigodnim programom, podseća javnost na ovu srpsku heroinu i njen značaj u srpskom društvu. Program obuhvata:

·  Izložba „Savka Subotić – narodna majka“, autora muzejskog savetnika Dušanke Marković, petak, 23. novembar, 12 časova,

– Olja Maglovski, zamenik direktora Muzeja grada Novog Sada

– Hor Gimnazije J.J.Zmaj, dirigent Jovan Travica

– Članica Kola srpskih sestara Eparhije bačke Novi Sad

– dr Gordana Stojaković, otvara izložbu

·  Promocija knjiga o Savki Subotić, sreda, 28. novembar, 12 časova,

– Nastajanje narodne umetnosti, autora muzejskog savetnika Katarine Radisavljević; o knjizi, pored autora, govori Marina Cvetković, viši kustos- etnolog Etnografskog muzeja u Beogradu

– Savka Subotić (1834-1918) – žena koja ništa nije prećutala, autora dr Gordane Stojaković; o knjizi, pored autora, govori publicistkinja i novinarka, Jovanka Zlatković

– Članice Kola srpskih sestara Eparhije bačke Novi Sad

·  Projekcija filma o Savki Subotić i predavanje, petak, 30. novembar, 12 časova

– Predavanje Savke Subotić održano na Vavedenje 1906. godine koje će govoriti članica Kola srpskih sestara Eparhije bačke Novi Sad

– Projekcija filma „Znamenite žene Novog Sada – Savka Subotić“, u produkciji RTV.

– Članice Kola srpskih sestara Eparhije bačke Novi Sad

Svečanost otvaranja izložbe zakazana je za petak, 23. novembra o. g. sa početkom u 12 časova. Izložbu će otvoriti dr Gordana Stojaković.

Izložba će biti otvorena u periodu 23.11-02.12.2018. godine u prostoru Zbirke strane umetnosti, Novi Sad, Dunavska 29.

Muzej grada Novog Sada © 2024.