Izložba: „SALAŠI – IZMEĐU IDEALIZOVANOG I STVARNOG“

Muzej grada Novog Sada organizuje otvaranje izložbe SALAŠI-IZMEĐU IDEALIZOVANOG I STVARNOG, autora Vesne Nedeljković Angelovske i Feđe Kiseličkog.

Reč salaš danas označava porodično gazdinstvo u odumiranju ali u isto vreme je okvir za idealizovanu sliku koju neguju, kako salašari uz pomoć ličnog, selektivnog sećanja, tako i ljudi u urbanim sredinama, vođeni sopstvenom sentimentalnošću, klišeima, uticajem marketinga ili željom za napuštanjem grada zbog ekonomskih i ekoloških problema koji se u njemu danas generišu. Jaz između idealizovanog značenja pojma salaš i stvarnog stanja salaša danas je širok i oni zapravo čine dve krajnosti. Kod prvog značenja, to je potreba ljudi da veruju u san (lični ili marketinški), a kod drugog značenja to je realnost u kojoj svet salaša nestaje i ustupa mesto nekom drugom, novom svetu… Jer, zidane peći više nisu tople, nema vezom obrubljenih belih „štraftica“ na stalažama, nema toplih perina na krevetima i ponjava na podovima, niko neće doći da se divi brižljivoj i urednoj domaćici, cvetnoj leji pored kuće, ni konjima vranim.

Zahvaljujući Ljubomiru Grubiću, Vladimiru Červenki i Feđi Kiseličkom na izložbi su prikazane fotografije (1987-2014.) koje prenose emocije koje se ne bi mogle iskazati rečima. Njihove fotografije su okosnica ove izložbe koja je rezultat dugogodišnje saradnje Gradskog muzeja u Bečeju i Muzeja grada Novog Sada.

Izložba će biti otvorena u utorak, 30. decembra, u 13 časova, u Mesnoj zajednici Bačko Petrovo selo, Trg oslobođenja 1.

Muzej grada Novog Sada © 2024.