PREDAVANJE: POKLON-ZBIRKE GALERIJE MATICE SRPSKE

U prostoru Zbirke strane umetnosti (Dunavska 29) u utorak, 30. avgusta, biće nastavljen ciklus predavanja „Darodavci novosadskih muzeja“. Istoričarka umetnosti Mirjana Brmbota govoriće o poklon-zbirkama Galerije Matice srpske. Predavanje počinje u 19 časova, a ulaz je slobodan.

Veoma značajan vid popunjavanja kolekcije Galerije Matice srpske predstavljaju pokloni većeg broja radova jednog umetnika ili određene kolekcije, koje se nazivaju poklon zbirke. Do danas, Galerija je formirala preko 40 poklon-zbirki koje nose imena svojih darodavaca: umetnika i njihovih porodica, kolekcionara, stipendista Matice srpske, institucija i građana.

Plemeniti gest darovanja koji je 1842. godine započeo Sava Tekelija, nastavili su i drugi članovi i poštovaoci Matice srpske i Galerije Matice srpske kao što su: Jovan Joca Vujić, Miloš Bokšan, Jovan Milekić, Đorđe Đoka Jovanović… Od devedesetih  godina 20. veka pa do današnjih dana svojim poklonima u rad Galerije uključio se veliki broj slikara: Vladimir Bogdanović, Veljko Mihajlović, Miroslava Sandić, Dragan Stojkov, Sava Sandić, Sava Stojkov, Ivanka Acin, Pavle Blesić, Petar Mojak, Aranka Mojak, Miodrag Nagorni, Dušan Todorović, Emina Čamo Lorbek, Vera Zarić, Petar Ćurčić i mnogi drugi.

Muzej grada Novog Sada © 2024.