Petrovaradinska tvrđava slavi 329. rođendan

Petrovaradinska tvrđava danas, 18. oktobra slavi 329. rođendan. Godine 1692, nakon velikih borbi sa Turcima koje su trajale od 1683. godine, austrijska vojska pod komandom markgrofa Ludviga Badenskog, povratila je ruševnu srednjovekovnu tvrđavu Petrovaradin. Tada je započelo utvrđivanje i obnavljanje, još uvek strateški važne tvrđave. Na osnovu odluke Ratnog saveta da se izgradi nova tvrđava, po najmodernijim pravilima vojne arhitekture, započelo je utvrđivanje i raščišćavanje terena na Gornjoj tvrđavi. Kamen temeljac novog utvrđenja položen je 18. oktobra u prisustvu carskog izaslanika, princa i maršala Eugena Krua (Croy), na Leopoldovom bastionu. Taj dan se beleži kao početak gradnje nove Petrovaradinske tvrđave koja je, sa prekidima, trajala sve do 1780. godine.

Povodom godišnjice početka izgradnje Tvrđave, kao i godišnjice postojanja Muzeja grada Novog Sada, za sve zaiteresovane posetioce biće organizovane besplatne ture kroz Podzemne vojne galerije. Obilasci se organizuju od utorka, 19. do nedelje 24. oktobra, u dva termina, od 11 i 15 časova. Zbog trenutne epidemiološke situacije, neophodno je da se svi zainteresovani za obilazak Podzemnih vojnih galerija prijava na broj telefona 062 89 19 405.

Muzej grada Novog Sada © 2021.