NACIONALNA MANIFESTACIJA „MUZEJI ZA 10“

Program Muzeja Grada Novog Sada

13 –19. maja 2019.

ulaz slobodan

Muzej grada Novog Sada, Tvrđava 4, Petrovaradin

radno vreme 9–17 časova

Stalne postavke:

Veliki ratni bunar
Oružje i vojna oprema iz Prvog svetskog rata– iz zbirki Muzeja grada Novog Sada
Šta čini grad…

Tematska izložba:

Plan, a u planu grad

Zavičajna zbirka Sremski Karlovci, Patrijarha Rajačića 16, Sremski Karlovci, radno vreme 9–17 časova

Stalna postavka:  Iz prošlosti Sremskih Karlovaca

Tematska izložba: Žene u antičkom Rimu, gostujuća izložba Narodnog muzeja Šabac

Zbirka strane umetnosti, Dunavska 29, Novi Sad

radno vreme 10–22 časa

Stalna postavka:  Legat dr Branka Ilića

Tematska izložba:  Paralelne biografije Srbija / Nemačka: Identitet i rad

Posebni programi:

13–17. maja  U dvorištu kod Ilića

Članovi organizacije New point of culture slikaće mural, a kao inspiracija poslužiće im dela evropskih majstora koja se čuvaju u fondu Zbirke strane umetnosti.

13. maj

u18 časova: Predstavljanje emisije Radio-televizije Vojvodine „Deutsche Minuten“

„Deutsche Minuten“ je prva radio i TV emisija na nemačkom jeziku na javnom servisu u Srbiji. Kao takva izveštava o dešavanjima u udruženjima nemačke manjine širom Vojvodine, o aktivnostima Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine, kao i o srpsko-nemačkim vezama i dešavanjima vezanim za nemački jezik i kulturu.

U vidu okruglog stola emisiju će predstaviti urednice Hajnalka Buda i msr Iva Simurdić, kao i zamenik generalnog direktora RTV-a Jožef Klem. Predstavljanje će obuhvatiti pregled obrađenih tema i uvid u proces izrade emisije.

17. maj

u 19 časova: Promocija knjiga – „Didaktika nemačke književnosti kao strane“, dr Nikoline Zobenice i „Priručnik za pripremnu nastavu za studije nemačkog jezika i književnosti“ – predstavljanje priručnika Odseka za germanistiku fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Učesnici: dr Nikolina Zobenica, dr Ana Stipančević, dr Ivana Pajić, msr Ana Mitrevski, msr Mirjana Zarifović.

MEĐUNARODNI DAN MUZEJA i EVROPSKA NOĆ MUZEJA

18. maj 2019.

ulaz slobodan

Zbirka strane umetnosti, Dunavska 29, Novi Sad

radno vreme 18–24 časa

u 19 časova:  Performans „Pozorišno-pedagoška prezentacija“ na temu identitet i rad – Predstavljanje pozorišne grupe Odseka za germanistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Učesnici: msr Ana Mitrevski, msr Biljana Kovač i studenti: Igor Avramović, Irena Deak, Milica Lalić, Damjan Marković, Ljubiša Petrović, Norbert Molnar, Danka Bajković, Valentina Vidić, Sara Kojović.

u 20 časova: Autorsko vođenje na izložbi „Paralelne biografije Srbija /Nemačka: Identitet i rad“ – autorka fotografija Sandra Ratković (Berlin)

18–22 časa:  Street Art radionica „U dvorištu kod Ilića“

Zavičajna zbirka Sremski Karlovci, Patrijarha Rajačića 16, Sremski Karlovci,

radno vreme: 9–22 časa

u 19 časova:  Izrada rimskih ženskih fizura – radionica, predavanje i film.

Autorka: Jasmina Davidović, arheolog, Muzej Srema, Sremska Mitrovica.

Prilog:Muzeji_za10_2019

Muzej grada Novog Sada © 2024.