Kapije i ambijenti Gibraltara na Dunavu

U Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada 11. januara 2018. godine, u 19 časova, biće otvorena izložba novog ciklusa slika i crteža Vere Zarić „Kapije i ambijenti Gibraltara na Dunavu“. Izbor radova za ekspoziciju izvršila je umetnica, u svojstvu autora izložbe, a čine ga 53 dela realizovana tokom 2016. i 2017. godine – 21 ulje na platnu i 32 crteža u kombinovanoj tehnici. Novi ciklus slika i crteža Vere Zarić nastavak je ciklusa „Gradovi i imaginarni gradovi“ u okviru kojeg je umetnica ostvarila mnogobrojna dela inspirisana gradovima i ambijentima koje je posetila i doživela. U radu na novom opusu Vera Zarić je ostala dosledna svom stilu likovnog izraza i poetici. Nov je motiv ovog ciklusa – Petrovaradinska tvrđava.

Inspirisana bogatom istorijom, specifičnom arhitekturom monumentalnog utvrđenja uzbudljivih arhitektonskih rešenja, autorka je slikala na osnovu skica koje je načinila u eksterijeru na lokacijama na Tvrđavi koje su za nju imale posebno značenje. U radu se poslužila starim gravirama i mapama Petrovaradinske tvrđave iz 18. i 19. veka, kao i fotografijama utvrđenja iz ranih decenija 20. veka. Njena ostvarenja nisu idilične, niti posve realne predstave ambijenata drevne fortifikacije, već bojom i linijom otelotvoreni doživljaji i utisci, promatranja i razmišljanja o prostoru u kome provodi svoj vek. Svoje impresije i opažanja stečena tokom decenija provedenih u ateljeu na Petrovaradinskoj tvrđavi, Vera Zarić je transponovala u seriju slika i crteža sa nazivom „Kapije i ambijenti Gibraltara na Dunavu“, predstavljenu na istoimenoj izložbi u Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada.

Muzej grada Novog Sada © 2021.