Izložba: „Srpski sanitet 1914 – 1918.“

Izložba „Srpski sanitet 1914 – 1918.“ je delo autorskog tima: Gordana Bulović, kustos istoričar iz Muzeja grada Novog Sada, dr Mirko Peković iz Vojnog muzeja u Beogradu i Branislav Stanković, kustos istoričar iz Narodnog muzeja Šabac.

Srpski sanitet 1914 – 1918. godina

Nakon iscrpljujućih Balkanskih ratova iz kojih je Srbija izašla kao pobednik, ali veoma oslabljena i razorena, velike sile, pre svega Austrougarska i Nemačka su nameravale da svoj uticaj na Balkanu reše ratom. Posle aneksije Bosne i Hercegovine formalni povod su našle u Sarajevskom atentatu.

Objava rata i munjevito započinjanje ratnih dejstava zatiču Srbiju praktično bez sanitetske službe. Novo naoružanje, razorna municija, upotreba aviona uz unošenje zaraze pegavog tifusa stvara nepremostive teškoće srpskoj vojnoj komandi i Srbiji. Nadljudskim naporima, malobrojni školovani i iskusni lekari i medicinsko osoblje, bez opreme i sa malo sanitetskog materijala, snalaze se usred započetih ratnih dejstva Austrougarske vojske u Mačvi 1914. godine. Nedovoljna, zapravo, više simbolična saveznička pomoć i pristigle misije humanih ljudi – dobrovoljaca, kao i  školovani Srbi – lekari iz Vojvodine, nažalost ne uspevaju da saniraju i zaleče sve ranjenike. Organizovanje saniteta u toku ratnih dejstava u Pocerini, svetao je primer samopregora, humanosti i pravog herojstva ljudi u belom, koji su danas, posle samo stotinu godina skoro sasvim potisnuti u zaborav.

Strahovita stradanja tokom prelaska kroz Albaniju skoro da sasvim iscrpljuju srpski sanitet. U Grčkoj počinje obnova vojske, ali i pravo stvaranje vojnog saniteta, uz sve prateće tehničke i političke poteškoće. Tu zapravo dolazi do punog izražaja želja i srpsko herojstvo, uz značajnu dozu „srpskog inata“, kako je u svom lekarskom dnevniku u Dragomancima zabeležio dr Mihailo Petrović

Izložba je otvorena u Muzeju Semberije u Bijeljini 21.februara 2017. u 19 časova i biće postavljena do 21. marta 2017.

Muzej grada Novog Sada © 2021.