Dobro došli na „muzejsko prelo“ u Muzej grada Novog Sada

U okviru izložbe „Hajde, brate, kupi svate – srpska svadba“ biće organizovano prvo u nizu „muzejskih prela“ na kojima će posetioci, zajedno sa domaćicom i autorkom izložbe, višim kustosom, Dušankom Marković, pripremati devojačku spremu.

Nekada se, pred svadbu, užurbano pripremala devojačka sprema ili štafir. U Sremu bi rekli ruvo ili `aljine. Završavali su se započeti radovi, nabavljalo ono što nedostaje, vezli novi predmeti…

Pozivamo sve zainteresovane sugrađane da dođu na ovo okupljanje, da sa sobom ponesu neke davno započete radove da ih zajedno završavamo. Deo materijala obezbediće Muzej, a moguće je doneti i nove predmete koji mogu biti deo štafira. Sakupljeni predmeti, na kraju ciklusa, biće poklonjeni devojci koja ima zakazano venčanje.a javi se na muzejski oglas.

Biće to prilika i za razgovor autora izložbe i posetioca na temu svadbe i njima znanih svadbenih običaja. Posetioce očekuje i iznenađenje, gost večeri.

Zbirka strane umetnosti, Dunavska 29

Utorak, 28.02.2017. godine, 19-21 sati

Muzej grada Novog Sada © 2024.