Dezider Vajda – fotograf novosadskog građanstva

Zimska čajanka  u Muzeju grada Novog Sada

tema: Dezider Vajda – fotograf novosadskog građanstva

U Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada, u utorak 24. januara u 19 časova, biće organizovana, druga po redu, ZIMSKA ČAJANKA. Ovoga puta tema je život i rad jednog od najpoznatijih novosadskih fotografa – Dezidera Vajde.  Vajdin atelje bio je aktivan od 1893. godine pa sve do početka Drugog svetskog rata. Tokom dugog perioda postojanja u njemu su nastali brojni portreti članova najuglednijih novosadskih porodica, kao i poznatih ličnosti iz istorije grada. Dezider Vajda posebno je bio poznat i cenjen kao dečiji portretista, a u ateljeu je imao raznovrsne rekvizite i delove scenografije namenjene fotografisanju najmlađe klijantele, o čemu svedoče sačuvane fotografije iz fonda Muzeja grada Novog Sada.  Interasntan je i podatak da je od 1929. godine posedovao ispostavu svoje radnje („sopstvenu budicu“) na Štrandu.  Posetioci će, uz šolju čaja, biti u prilici da od dr Agneš Ozer, istoričarke i muzejske savetnice,  koja je imala prilike da upozna potomke porodice Vajda u Budimpešti, saznaju mnogo više o jednom fotografu novosadskog građanstva.

Mesto i vreme: Zbirka strane umetnosti, Dunavska 29, Novi Sada, utorak, 24. januar, 19 časova. Ulaz je besplatan.

Čajanka se organizuje u okviru tematske izložbe Novosadski fotografski ateljei (1854 – 1914).

Muzej grada Novog Sada © 2024.