Muzeji Srbije 10 dana od 10 do 10

Povodom manifestacije „Muzeji Srbije, 10 dana od 10 do 10“ Muzej grada Novog Sada – Vas sa zadovoljstvom poziva na programe:

Svečano otvaranje izložbi „Tvrđava i Petrovaradin – kustosi su izabrali“ i „Moje mesto u mom mestu“ Izložba radova dece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta prispelih na likovni konkurs Moj grad 2016.

Centralna zgrada Muzeja grada Novog Sada, Petrovaradinska tvrđava 11. maj, u 18 časova

Svečano otvaranje izložbi „Između kostima i ornamenta – antropomorfne figurine vinčanske kulture iz fonda Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci“ Gostujuća izložba Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci i „Nikolaj Krasnov – ruski neimar Srbije“ Zajednička izložba Arhiva Jugoslavije, Doma ruske  dijaspore „Aleksandar Solženjicin“ iz Moskve i Istorijskog arhiva Beograda

Zavičajna zbirka Sremski Karlovci, Patrijarha Rajačića 16, Sremski Karlovci 12. maj, u 19 časova

Svečano otvaranje izložbe i modna revija „Kostim neolitske, vinčanske  kulture kao inspiracija za oblikovanje savremene kolekcije odeće“ Izložba radova učenika IV razreda  Škole za dizajn „Bogdan Šuput“ – odsek za tekstil

Zbirka strane umetnosti, Dunavska 29, Novi Sad 14. maj, u 20 časova

Centralna zgrada Muzeja grada Novog Sada na Petrovaradinskoj tvrđavi
Radno vreme
12 – 20. maj   10.00 – 20.00
21. maj 10.00 – 22.00
Izložbe koje će biti otvorene povodom manifestacije:

„Tvrđava i Petrovaradin – kustosi su izabrali“
Izložba je zamišljena kao zajednički izložbeni projekat nekoliko odeljenja Muzeja grada Novog Sada. Cilj postavke je da posetiocima prikaže kompleksnost jednog vojnog graditeljskog objekta, ali i kompleksnost samog Muzeja. Na izložbi su predstavljeni predmeti iz Odeljenja za savremenu umetnost,  kulturnu istoriju, etnologiju, istoriju, arheologiju i iz Muzeja farmacije, depandansa Muzeja grada Novog Sada.  Za ovu priliku kustosi iz svakog navedenog odeljenja napravili su izbor predmeta koji dočaravaju njihovo viđenje Tvrđave i Petrovaradina. Široj javnosti poznata kao barokno vojno utvrđenje, Petrovaradinska tvrđava je ovde predstavljena iz drugih, manje znanih uglova.
Svečano otvaranje: 11. maj u 18 časova

„Moje mesto u mom mestu“
Ova, treća po redu smotra dečijeg likovnog stvaralaštva je rezultat saradnje Muzeja grada Novog Sada i Predškolske ustanove Radosno detinjstvo.
Svečano otvaranje: 11. maj u 18 časova
Aktuelane tematske izložbe:
„Oružje i vojna oprema iz Prvog svetskog rata, iz Zbirki Muzeja grada Novog Sada“
„Počeci informacionih tehnologija u Novom Sad u kontekstu opšte istorije razvoja kompjutera“

Stalne postavke:
„Građanski život u Novom Sadu od 18. do 20. veka“
„Veliki ratni bunar“
„Podzemne vojne galerije“, tokom trajanja manifestacije svakog dana biće organizovano jedno stručno vođenje u 18 časova.

Zavičajna zbirka Sremski Karlovci, Patrijarha Rajačića 16, Sremski Karlovci
Radno vreme
12 – 20. maj,  10.00 – 18.00
21. maj 10.00 – 20.00
Izložbe koje će biti otvorene povodom manifestacije:

Gostujuća izložba Narodnog muzeja u Smedervskoj Palanci predstaviće fino modelovane glinene figurine koje potiču sa dva čuvena neolitska lokaliteta, Medvednjak u ataru sela Grčac i Staro selo u Selevcu kod Smederevske Palanke. Ovom izložbom želi se pokazati bogatstvo i raskoš umetničke obrade predmeta u vreme mlađeg Neolita – u doba procvata Vinčanske kulture (V milenijum stare ere). Antropomorfne figurine su višeznačni simboli, a u njihovom ornamentu mogu se odgonetnuti predstave odevnih predmeta, nakita i frizura, jednom rečju „modni“ ukus prvih ljudskih zajednica.
Autori: Nenad Šošić, Vesna Skačkov i Dragana  Đurđević, saradnik: Divna Gačić, arheolog, muzejski savetnik
Svečano otvaranje izložbe: 12. maj u 19 časova

„Nikolaj Krasnov – ruski neimar Srbije“ (Arhiv Jugoslavije, Dom ruske dijaspore „Aleksandar Solženjicin“ (Moskva) i Istorijski arhiv Beograda)

Nikolaj Petrovič Krasnov (1864-1939) je bio jedan od najznačajnijih arhitekata koji je svojim stvaralaštvom, kako u oblasti arhitekture i urbanizma, tako i u oblasti enterijera i primenjene umetnosti ostavio značajan trag u izgledu Beograda, ali i brojnih gradova i varošica širom Srbije. Najznačajniji je predstavnik akademskog istorizma u srpskoj medjuratnoj arhitekturi.
Svečano otvaranje izložbe 12. maj u 19 časova

Aktuelna izložba:
„Vinogradarstvo i vinarstvo Sremskih Karlovaca“
Stalna posatvka:
Stalna postavka obuhvata nekoliko celina: izložbu o životu pesnika Branka Radičevića, rekonstrukciju seoske seobe sa kraja 19. veka, legat slikara Milića od Mačve, legat arhitekte Svetomira Lazića i svečanu trpezariju baronske porodice Rajačić.

Zbirka strane umetnosti, Dunavska 29, Novi Sad
Radno vreme: 12 – 21. maj,  10.00 – 22.00
Izložba koja će biti otvorena povodom manifestacije:

„Kostim neolitske, vinčanske  kulture kao ispiracija za oblikovanje savremene kolekcije odeće“
Izložba radova učenika IV  razreda  Škole za dizajn „Bogdan Šuput“ – odsek za tekstil
Svečano otvaranje izložbe i modna revija: 14. maja u 20 časova

Kreativne radionice za decu „Odelo oboji ili ga iskroji“, svakog dana od 10.00 do 12.00 časova.

Stalna postavka:
„Legat dr Branka Ilića“

Spomen zbirka Jovan Jovanović Zmaj, J. J. Zmaja 1, Sremska Kamenica
Radno vreme: 12 – 21. maj  8.00 – 16.00
Stalna postavka u ovom depandansu Muzeja grada Novog Sada posvećena je životu i radu jednog od najznačjnih srpskih pisaca 19. veka. Konciprana je tako da prikazuje nekoliko odvojenih celina – pesnikov porodični život, lekarsku praksu, književni i javni rad, a posebno njegov rad na književnosti za decu.

Muzej grada Novog Sada © 2024.