Музеји Србије, 10 дана од 10 до 10

Поводом манифестације „Музеји Србије, 10 дана од 10 до 10“ Музеј града Новог Сада – Вас са задовољством позива на програме:

Свечано отварање изложби „Тврђава и Петроварадин – кустоси су изабрали“ и „Моје место у мом месту“ Изложба радова деце предшколског и основношколског узраста приспелих на ликовни конкурс Мој град 2016.

Централна зграда Музеја града Новог Сада, Петроварадинска тврђава 11. мај, у 18 часова

Свечано отварање изложби „Између костима и орнамента – антропоморфне фигурине винчанске културе из фонда Народног музеја у Смедеревској Паланци“ Гостујућа изложба Народног музеја у Смедеревској Паланци и „Николај Краснов – руски неимар Србије“ Заједничка изложба Архива Југославије, Дома руске  дијаспоре „Александар Солжењицин“ из Москве и Историјског архива Београда

Завичајна збирка Сремски Карловци, Патријарха Рајачића 16, Сремски Карловци 12. мај, у 19 часова

Свечано отварање изложбе и модна ревија „Костим неолитске, винчанске  културе као инспирација за обликовање савремене колекције одеће“ Изложба радова ученика IV разреда  Школе за дизајн „Богдан Шупут“ – одсек за текстил

Збирка стране уметности, Дунавска 29, Нови Сад 14. мај, у 20 часова

ПРОГРАМ

Централна зграда Музеја града Новог Сада на Петроварадинској тврђави
Радно време
12 – 20. мај   10.00 – 20.00
21. мај 10.00 – 22.00
Изложбе које ће бити отворене поводом манифестације:

„Тврђава и Петроварадин – кустоси су изабрали“
Изложба је замишљена као заједнички изложбени пројекат неколико одељења Музеја града Новог Сада. Циљ поставке је да посетиоцима прикаже комплексност једног војног градитељског објекта, али и комплексност самог Музеја. На изложби су представљени предмети из Одељења за савремену уметност,  културну историју, етнологију, историју, археологију и из Музеја фармације, депанданса Музеја града Новог Сада.  За ову прилику кустоси из сваког наведеног одељења направили су избор предмета који дочаравају њихово виђење Тврђаве и Петроварадина. Широј јавности позната као барокно војно утврђење, Петроварадинска тврђава је овде представљена из других, мање знаних углова.
Свечано отварање: 11. мај у 18 часова

„Моје место у мом месту“
Ова, трећа по реду смотра дечијег ликовног стваралаштва је резултат сарадње Музеја града Новог Сада и Предшколске установе Радосно детињство.
Свечано отварање: 11. мај у 18 часова
Актуелане тематске изложбе:
„Оружје и војна опрема из Првог светског рата, из Збирки Музеја града Новог Сада“
„Почеци информационих технологија у Новом Сад у контексту опште историје развоја компјутера“

Сталне поставке:
„Грађански живот у Новом Саду од 18. до 20. века“
„Велики ратни бунар“
„Подземне војне галерије“, током трајања манифестације сваког дана биће организовано једно стручно вођење у 18 часова.

Завичајна збирка Сремски Карловци, Патријарха Рајачића 16, Сремски Карловци
Радно време
12 – 20. мај,  10.00 – 18.00
21. мај 10.00 – 20.00
Изложбе које ће бити отворене поводом манифестације:

Гостујућа изложба Народног музеја у Смедервској Паланци представиће фино моделоване глинене фигурине које потичу са два чувена неолитска локалитета, Медведњак у атару села Грчац и Старо село у Селевцу код Смедеревске Паланке. Овом изложбом жели се показати богатство и раскош уметничке обраде предмета у време млађег Неолита – у доба процвата Винчанске културе (V миленијум старе ере). Антропоморфне фигурине су вишезначни симболи, а у њиховом орнаменту могу се одгонетнути представе одевних предмета, накита и фризура, једном речју „модни“ укус првих људских заједница.
Аутори: Ненад Шошић, Весна Скачков и Драгана  Ђурђевић, сарадник: Дивна Гачић, археолог, музејски саветник
Свечано отварање изложбе: 12. мај у 19 часова

„Николај Краснов – руски неимар Србије“ (Архив Југославије, Дом руске дијаспоре „Александар Солжењицин“ (Москва) и Историјски архив Београда)

Николај Петрович Краснов (1864-1939) је био један од најзначајнијих архитеката који је својим стваралаштвом, како у области архитектуре и урбанизма, тако и у области ентеријера и примењене уметности оставио значајан траг у изгледу Београда, али и бројних градова и варошица широм Србије. Најзначајнији је представник академског историзма у српској медјуратној архитектури.
Свечано отварање изложбе 12. мај у 19 часова

Актуелна изложба:
„Виноградарство и винарство Сремских Карловаца“
Стална посатвка:
Стална поставка обухвата неколико целина: изложбу о животу песника Бранка Радичевића, реконструкцију сеоске сеобе са краја 19. века, легат сликара Милића од Мачве, легат архитекте Светомира Лазића и свечану трпезарију баронске породице Рајачић.

Збирка стране уметности, Дунавска 29, Нови Сад
Радно време: 12 – 21. мај,  10.00 – 22.00
Изложба која ће бити отворена поводом манифестације:

„Костим неолитске, винчанске  културе као испирација за обликовање савремене колекције одеће“
Изложба радова ученика IV  разреда  Школе за дизајн „Богдан Шупут“ – одсек за текстил
Свечано отварање изложбе и модна ревија: 14. маја у 20 часова

Креативне радионице за децу „Одело обоји или га искроји“, сваког дана од 10.00 до 12.00 часова.

Стална поставка:
„Легат др Бранка Илића“

Спомен збирка Јован Јовановић Змај, Ј. Ј. Змаја 1, Сремска Каменица
Радно време: 12 – 21. мај  8.00 – 16.00
Стална поставка у овом депандансу Музеја града Новог Сада посвећена је животу и раду једног од најзначјних српских писаца 19. века. Конципрана је тако да приказује неколико одвојених целина – песников породични живот, лекарску праксу, књижевни и јавни рад, а посебно његов рад на књижевности за децу.

Музеј града Новог Сада © 2024.