Izložba „JELENA VELIKA KRALJICA“

Muzej grada Novog Sada ima veliku čast i zadovoljstvo da vam predstavi gostujuću izložbu pod nazivom JELENA VELIKA KRALjJCA. Narodni muzej u Kraljevu je priredio izložbu, povodom sedam vekova od smrti kraljice Jelene (1214–2014), žene kralja Uroša I, majke kraljeva Dragutina i Milutina, ktitorke Manastira Gradac, kao sećanje na znamenitu ženu, suprugu, majku, vladarku i monahinju Jelenu, čija ličnost i danas, nakon sedam vekova, pobuđuje pažnju.

Izložba je dobila naziv prema tituli kraljice Jelene sačuvanoj pored njenog lika u Dragutinovoj kapeli u Đurđevim stupovima.
Polazna ideja izložbe je da se, onoliko koliko je to moguće iz moderne perspektive, prikaže život vladarke iz kuće Nemanjića, koji pored istorijskih, kulturnih i umetničkih, ima i ličnu dimenziju.

Izložba je koncipirana kroz tri celine, koje istovremeno označavaju i tri perioda iz života kraljice, koja je preko 60 godina uticala na kulturu i istoriju Srbije.

Svečano otvaranje Izložbe biće u četvrtak, 17.11. u 19 č, u Zbirci strane umetnosti, Dunavska 29.

Muzej grada Novog Sada © 2024.