ПРЕДАВАЊЕ: ПОРОДИЦА ПАВЛА БЕЉАНСКОГ – ДАРОДАВЦИ

У уторак, 2. августа (у 19 часова), у Збирци стране уметности Музеја града Новог Сада биће одржано ново предавање из циклуса „Дародавци новосадских музеја“. Кустоскиње Спомен-збирке Павла Бељанског Милица Орловић Чобанов и Јасмина Јакшић Субић посветиће своје излагање породици Павла Бељанског као дародавцима.

Захваљујући импресивном колекционарском подухвату Павла Бељанског, данас се у Новом Саду налази једна од најупечатљивијих збирки српске уметности прве половине XX века. Трагичне породичне околности оставиле су га без најближих сродника, те су сестрићи Бељанског, а потом и њихова деца, постали извршитељи његове воље и чувари успомене на њега. Мало је познато да је целокупни Меморијал Павла Бељанског, према жељи дародавца, успомена и на породицу Бељанског, чији је он био последњи члан. Посебан Уговор потписао је у име породице његов сестрић Предраг Исаковић 6. октобра 1966. године са Спомен-збирком Павла Бељанског, којим је остварена жеља Бељанског да се из његове оставине издвоје намештај, слике, књиге и лични предмети. Уз поменуте предмете поклоњен је и архив Бељанског, који обухвата различиту преписку са уметницима, дипломатама, потом фотографије, знамења, многобројне архивалије који нам омогућавају да данас ишчитавамо и тумачимо не само породичне односе Бељанског, пријатељства са уметницима, дипломатама, другим колекциоарима, значајним личностима времена, већ и да боље сагледамо контекст, управо књоз њихове личне опсервације. Поред тог основног корпуса данашњег Документарног фонда Спомен-збирке Павла Бељанског који је поклоњен 1966. године, породица Бељанског наставила је и у наредном периоду да поклања предмете музеју који су били у вези са дипломатом или његовом породицом. Различите везе Павла Бељанског и његове породице с легатом, али и другим институцијама културе биће део предавања кустоса Спомен-збирке Павла Бељанског.