Петроварадинска тврђава слави 329. рођендан

Петроварадинска тврђава данас, 18. октобра слави 329. рођендан. Године 1692, након великих борби са Турцима које су трајале од 1683. године, аустријска војска под командом маркгрофа Лудвига Баденског, повратила је рушевну средњовековну тврђаву Петроварадин. Тада је започело утврђивање и обнављање, још увек стратешки важне тврђаве. На основу одлуке Ратног савета да се изгради нова тврђава, по најмодернијим правилима војне архитектуре, започело је утврђивање и рашчишћавање терена на Горњој тврђави. Kамен темељац новог утврђења положен је 18. октобра у присуству царског изасланика, принца и маршала Еугена Kруа (Цроy), на Леополдовом бастиону. Тај дан се бележи као почетак градње нове Петроварадинске тврђаве која је, са прекидима, трајала све до 1780. године.

Поводом годишњице почетка изградње Тврђаве, као и годишњице постојања Музеја града Новог Сада, за све заитересоване посетиоце биће организоване бесплатне туре кроз Подземне војне галерије. Обиласци се организују од уторка, 19. до недеље 24. октобра, у два термина, од 11 и 15 часова. Због тренутне епидемиолошке ситуације, неопходно је да се сви заинтересовани за обилазак Подземних војних галерија пријава на број телефона 062 89 19 405.