ИЗЛОЖБА „300 ГОДИНА ОД БИТКЕ КОД ПЕТРОВАРАДИНА“

Поштовани,
Поводом историјског јубилеја – 300 година Битке код Петроварадина (Битка на Везирцу) 1716-2016 Музеј града Новог Сада је припремио атрактивну изложбу аутора мр Синише Јокића кустоса-историчара посвећену овом изузетно значајном догађају.

Велика победа царске војске Хабзбуршке монархије над османском империјом 5. августа 1716. године представља капитални догађај из наше завичајне прошлости и један од пресудних момената у историји југоисточне Европе у XVIII веку. Тежак пораз султанове војске за дуже време је прекинуо империјалне походе Османлија према централном европском простору, а чврсти бастиони Петроварадинске тврђаве постају неосвојива гранична заштита Хабзбуршке монархије и царског града Беча.

Изложба едукативног карактера са оригиналним предметима из давне прошлости са сјајним реконструкцијама изгледа шатора великог везира, униформи, застава, великим колоритним репродукцијама старих планова битке, тематским текстовима и уметничким сликама на тему битке и Еугена Савојског постављена је у импозантном галеријском простору Атријума зграде Арсенала у Музеју на Петроварадинској тврђави.

Свечано отварање биће уприличено у 20 часова, 8. августа, 2016 године, јер је на тај дан 1716. године Принц Еуген Савојски са својом армијом у Рацкој вароши – некадашњем Новом Саду свечаним благодарењем прославио велику победу над Османлијама.

Више детаља и галерију слика можете погледати овде.