326. РОЂЕНДАН ПЕТРОВАРАДИНСКЕ ТВРЂАВЕ

Године 1692., након великих борби са Турцима које су трајале од 1683. године, аустријска војска је под командом маркгрофа Лудвига Баденског, повратила рушевну средњовековну тврђаву Петроварадин.   Тада је започело утврђивање и обнављање, још увек стратешки важне тврђаве.  На основу одлуке Ратног савета да се изгради нова тврђава, по најмодернијим правилима војне архитектуре, започело је утврђивање и рашчишћавање терена на Горњој тврђави. Камен  темељац новог утврђења  положен је 18. октобра у присуству царског изасланика, принца и маршала Еугена Круа (Croy), на Леополдовом бастиону. Тај дан се бележи као почетак градње нове Петроварадинске тврђаве која је, са прекидима,  трајала све до 1780. године.

Поводом обележавања 326. рођендана Петроварадиснке тврђаве, Музеј града Новог Сада 18. октобра организује бесплатно вођење кроз Подземне војне галерије. Вођење је организовано у два термина, у 11 и 15 часова. Сви заинтересовани треба да се јаве у Водичку службу Музеја десет минута пре наведених термина.