Прело, поставка и предавање

Прело, поставка и предавање на изложби ХАЈДЕ, БРАТЕ, КУПИ СВАТЕ – СРПСКА СВАДБА

Попут Јефимије некада, данас своје стихотворе златним концем на белом платну везе Љиљана Коковић. Љубав према везу гђа Коковић је наследила од мајке и баке. Једна је од ретких везиља која своју инспирацију налази на зидовима средњовековних српских манастира и цркава и страницама средњовековних, рукописних, богослужбених књига. Посебно дивљење код г-ђе Коковић изазвале су заставице из Београдског паримејника из 13. века на којима доминирају стилизовани флорални и зооморфни мотиви испреплетени у једну целину. Одабрала је 40 њој најинтересантнијих заставица, иницијала, украсних калиграфских слова и филигранском прецизношћу плетовезом осликала. Њихова поставка, под називом Духовно путовање иглом и концем, украсиће зидове Збирке стране уметности.

Свадба је један од најлепших дана у животу сваког човека, али свако га је другачије доживљавао и другачије обележавао. Постоје разлике које се могу сагледавати у различитим војвођанским регијама Банату, Бачкој и Срему. Свака од области има своје специфичности или своје тумачење појединих обредних радњи. Разлике постоје и када су у питању суседна села, а може се тврдити да их има и од породице до породице. О сличностима и разликама у свадбеним обичајима Срба у Војводини и у Призрену (Косово) биће речи у предавању др Александре Новаков на тему Свадбени обичаји у Призрену.

Након предавања наставља се музејско прело и припрема девојачке спреме. Изложба је отворена до 18. априла 2017. године.

Збирка стране уметности, Дунавска 29, Нови Сад

Уторак, 11.04.2017. године, 19-21 сат