Изложба: „Свадбарски пешкири“

У оквиру изложбе „Хајде, брате, купи свате – српска свадба‟, аутора вишег кустоса Душанке Марковић биће отворена поставка „Свадбарски пешкири‟ везиље Марије Драгишић. Марија своје везилачко умеће користи за верну реконструкцију традиционалних мотива за везених пешкира из прошлих времена. Добитник је бројних награда међу којима су најважније титуле велемајстора у различитим техникама рукотворства (косовски и шарени вез, везену хералдику, кукичање и плетење) добијене од стране МИРК-а (Међународно такмичење рукотворства и колекционарства) чији је и председник жирија за традиционални српски вез. Оснивач је и дугогодишњи председник „Удружења везиља Нови Сад“. Њени радови су се могли видети на многим сајмовима, манифестацијама и изложбама рукотворина.

Пешкир, поред рузмарина, симбол је свадбеног славља. Обавезан је део девојачког штафира кога су ткале мајке и баке, а везом украшавале младе девојке. Број пешкира у девојачкој спреми, имао је и економско социјалну улогу, а кретао се од 6 до 20. Оне имућније имале су и преко сто пешкира.

Након отварања дружење се наставља на „музејском прелу“ које ће и овај пут трајати до 21 сат.

Нови Сад, Збирка стране уметности, Дунавска 29
Уторак, 14.03.2017. године, 19-21 сат