Добро дошли на „музејско прело“ у Музеј града Новог Сада

У оквиру изложбе „Хајде, брате, купи свате – српска свадба“ биће организовано прво у низу „музејских прела“ на којима ће посетиоци, заједно са домаћицом и ауторком изложбе, вишим кустосом, Душанком Марковић, припремати девојачку спрему.

Некада се, пред свадбу, ужурбано припремала девојачка спрема или штафир. У Срему би рекли руво или `аљине. Завршавали су се започети радови, набављало оно што недостаје, везли нови предмети…

Позивамо све заинтересоване суграђане да дођу на ово окупљање, да са собом понесу неке давно започете радове да их заједно завршавамо. Део материјала обезбедиће Музеј, а могуће је донети и нове предмете који могу бити део штафира. Сакупљени предмети, на крају циклуса, биће поклоњени девојци која има заказано венчање.а јави се на музејски оглас.

Биће то прилика и за разговор аутора изложбе и посетиоца на тему свадбе и њима знаних свадбених обичаја. Посетиоце очекује и изненађење, гост вечери.

Збирка стране уметности, Дунавска 29

Уторак, 28.02.2017. године, 19-21 сати